Volejte +420 518 321 881 Jednotna Klasifikace logo 24px info-ico1 Všechny kontakty

4. 9. 2013
14:36
Veselí nad Moravou

Zajímavým místem je Zámecký park, v jeho blízkém okolí můžete shlédnout řadu historických památek nebo se můžete jen tak projít mezi vzácnými starými stromy, exotickými dřevinami, navzájem propojenými jezírky s ostrůvky a můstky, fontánou s vodotryskem i s dřívější bažantnicí, dnešním dolním parkem.

Park je oblíbeným místem pro rodiny s malými dětmi, které spojují procházku s krmením divokých kachen, které se právě z tohoto důvodu zdržují nejčastěji v blízkosti mostu, spojující obě části parku. Mezi jednu z nejzajímavějších památek patří zámek, který je však v současnosti nepřístupný a čeká na rekonstrukci. Samotný park se vyznačuje několika architektonicky zajímavými stavbami, vzácnými dřevinami a jezírky. 

Nedaleko zámku můžete vidět sochu sv. Jana Nepomuckého, byl to  generální vikář pražského arcibiskupa a mučedník katolické církve, jeden z českých zemských patronů. Socha je patrně dílem Jana Jiřího Schaubergera z první poloviny 18. století a jedná se o nejhodnotnější volně stojící sochu ve Veselí.

Za povšimnutí stojí také dva objekty nacházející se v zámeckém parku, a to budova bývalé hájenky a zámecká oranžérie. Bývalá hájenka byla postavena v zámeckém parku kolem r. 1800 a později byla využívána jako správní domek pro zámeckého zahradníka. Tomuto účelu sloužila až do 70. let 20. století, kdy přešla pod Domovní správu Veselí nad Mor. a začalo ji využívat ke své činnosti myslivecké sdružení. V roce 1994 došlo k rekonstrukci a přetvoření budovy na Městskou galerii. V současnosti je objekt prázdný a hledá se pro něj vhodné využití.

Zámecká oranžérie je jedinou zachovalou částí bývalého zámeckého skleníku v parku. Byla postavena okolo roku 1799 za účelem pěstování tropického ovoce a sloužila svému účelu až do 30. let 20. století. Poté bylo okolí přebudováno na zahradnictví, které fungovalo až donedávna. V současnosti se stejně jako v případě hájenky jedná o vhodném využití objektu  

Když budete procházet zámeckou zahradou, povšimnete si pomníku polního maršála svobodného pána z Laudonu. Hrabě František Jan Chorinský se stal Laudonovým přítelem a později dokonce i svědkem jeho závěti. Po smrti mu nechal v Zámeckém parku postavit tento pomník, který byl postaven  brněnským sochařem Ondřejem Schweiglem, jenž byl ctěn zejména v osvícenském mimodvorském prostředí, avšak spodní část památníku se střílnami není původní.  

Když půjdete zámeckým parkem až přes most, uvidíte hudební pavilon Orchestra, který pochází z  1. poloviny 19. století.  Dnes volně přístupné místo konání kulturních akcí. Za orchestrou se nachází terčová stěna z 1. poloviny 19. století.

 

Informace o poloze:

Odkaz na mapy.cz:    www.mapy.cz 

GPS souřadnice:       48°57'8.843"N, 17°22'33.050"E

 

 

kudyznudy logo-01

inCity-logo-color-basic Facebook-logo-1817834