Volejte +420 518 321 881 Jednotna Klasifikace logo 24px info-ico1 Všechny kontakty

 

29. 11. 2013
13:48

Veselsko – neformální seskupení dvaceti dvou obcí v čele s městem Veselí nad Moravou. Část jihovýchodní Moravy bezprostředně sousedící se Slovenskem, lemovaná z východní a jižní strany Bílými Karpatami, poli, loukami a lužními lesy na západě a nepříliš vzdálenou siluetou Chřibů na severním horizontu. Kousek země, který nabízí víc, než by se mohlo na první pohled zdát….

Do regionu Veselsko mimo město Veselí nad Moravou patří: Blatnice pod Svatým Antonínkem, Blatnička, Hroznová Lhota, Hrubá Vrbka, Javorník, Kněždub, Kozojídky, Kuželov, Lipov, Louka, Malá Vrbka, Moravský Písek, Nová Lhota, Radějov, Strážnice, Suchov, Tasov, Tvarožná Lhota, Velká nad Veličkou, Vnorovy a Žeraviny.

 

Některé z těcho obcí jsou zároveň členy formalizovaných uskupení na subregionální úrovni - Mikroregionu Strážnicko a Mikroregionu Ostrožsko - Veselsko. Do mikroregionu Strážnicko patří obce Hroznová Lhota, Kozojídky, Kněždub, Tvarožná Lhota, Radějov, Žeraviny, Tasov a samozřejmě také samotná Strážnice. Do mikroregionu Ostrožsko-Veselsko lze pak zařadit obce Blatnice pod sv. Antonínkem, Blatnička, Veselí nad Moravou, Uherský Ostroh, Ostrožská Lhota, Ostrožská Nová Ves, Boršice u Blatnice a Hluk.

Zbylé obce tvoří tzv. Horňácko, které se nachází v podhůři Bílých Karpat. Tvoří ho celkem devět obcí: Lipov, Louka, Suchov, Nová Lhota, Javorník, Hrubá Vrbka, Malá Vrbka, Kuželov a přirozené centrum regionu Velká nad Veličkou. Jedná se o etnografický regionální celek, vyznačující se specifickou lidovou kulturou. Za zmínku stojí především místní lidové stavitelství, folklor a tradice, jež se daří udržovat až dodnes. Důkazem dodržování místních tradic jsou i každoročně pořádané Horňácké slavnosti, jež jsou výstavní skříní místního folkloru.

Malovaná mapa regionu

hodoninsko mapa  kopie

Link ke stažení ve full kvalitě:

http://malovanemapy.cz/hodoninsko_mapa.jpg

kudyznudy logo-01

inCity-logo-color-basic Facebook-logo-1817834